Suni Deri Nedir ?
Hammadde ve üretim teknolojisinde sağlanan gelişmeler sonucu, son 10 yılda deri yerine sıklıkla kullanılmaya başlanan suni deri imalatında PU ve PVC kullanılmaya başlanmıştır.
PU ürünler PVC ürünlere oranla pahalı olmakla beraber, daha sıhhi ve ekolojik olmaları, nefes alabilirlilik, yumuşaklık, teknik değerler ve görünüm yönlerinden doğal deriye çok yakın özellikler taşımaları nedeniyle tercih edilmektedir.
PU kaplama suni deri ürünleri; ev ve ofis döşeme, mont, kaban, fantezi giyim, pantolon, gömlek vb giyim ve ayakkabı alanlarında tercih edilmektedir.

Suni Deri Hakkında Genel Bilgiler


Her şey 1400'lü yıllarda Çinliler'in balmumuna daldırılmış kumaştan şemsiye yapmalarıyla başladı.
Daha sonra "Direkt Kaplama" olarak isimlendirilecek işlemin tarihteki ilk uygulamasıydı.
Kumaşın tamamiyle farklı bir malzemeyle kaplanarak/birleştirilerek işlevini daha iyiye götürme fikri böyle oluştu. 
Bugün kullandığımız PVC ve PU gibi polimerlerin atası 1839 yılında Goodyear tarafından üretildi. Goodyear, kükürtle vulkanize edilmiş kauçuk olan Libonit'i üretti.
Fakat o yıllarda henüz polimer kavramı ortaya atılmamıştı. 1900'lü yıllarda İtalya'da Direkt Kaplama işlemiyle mezure üretildi.
 Takip eden yıllarda 1. Dünya Savaşı esnasında Almanlar ilk U-Boat modelini ürettiler. Ancak dış etkenlere karşı son derece dayanıksızdı.
1920-1930 yılları arasında Alman kimyacı H. Staudinger "Makromolekül" hipotezini ortaya attı ve deneysel olarak ispatladı. İşte bu tarihten sonra polimer kimyası dünyada bir devrim yarattı.
1960'lı yıllarda kumaş ve plastik özelliklerini aynı anda içeren bir yapıdan bahsedilmeye başlandı. Yüzey, doğal deri efekti verirken sağlamlığını kumaş sağlıyordu. Bu yıllarda "Transfer Kaplama" ortaya çıktı. O yıllarda kullanılan transfer kağıtları en fazla 100 ºC'ye dayanıklıydı.
Teknolojinin ve malzeme bilgisinin gelişimiyle suni deri uygulamaları bugünkü halini aldı.Suni Deri Yıkama Talimatı

  • Çamaşır suyu kullanmayınız.
  • Kimyevi solventler kullanmayınız.(Gaz, benzin, mazot, tiner, aseton)
  • Kuru temizleme yapılamaz.(PVC karışımlarda)
  • Kuru temizleme yapılır. (Poliüretan + Poliüretan Gumilerde)
  • Sadece elde sabunlu su ile yıkanır. En yüksek sıcaklık 30 derecedir
  • Nemli veya sabunlu bez ile silinir. Kesinlikle alkol ihtiva eden temizlik deterjanları, kolonya ve benzeri sıvılarla silinmemelidir.


birofis.com

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.